PROGRAM SZKOLENIA PŁETWONURKA P1 (PODSTAWOWEGO) I. UPRAWNIENIA Płetwonurka P1 KP LOK CMAS Płetwonurek posiadający podstawowe umiejętności do bezpiecznego nurkowania w wodach otwartych do głębokości 20 metrów 2. Szczegóły administracyjne, regulamin kursu, szczegóły dotyczące spotkań, czasu, lokalizacji, rozkładu zajęć oraz sprzętu własnego, kursanta i organizatora. 3. Wypełnienie druków administracyjnych. 4. Inne. 2. Maska- budowa, tworzywa, rodzaje, dobór. 3. Rurka- rodzaje, dobór. 4. Płetwy- budowa, rodzaje, zastosowanie, dobór. 5. Skafander mokry- tworzywo, właściwości termoizolacyjne, kroje, dobór. 6. Buty, rękawice. 7. Pas balastowy- rola, dobór właściwego obciążenia, właściwa długość, rodzaje balastu.
2. Podstawowe znaki nurkowe. 3. Konieczność ciągłego oddychania bez wstrzymywania oddechu- uraz ciśnieniowy płuc. 4. Wyrównywanie ciśnienia w uchu środkowym- uraz ciśnieniowy ucha. 5. Funkcja jacketu i zasada jego działania. 6. Poprawna, pionowa pozycja przy zanurzaniu i wynurzaniu. Jej rola w skutecznym wypuszczaniu powietrza z jacketu. Zanurzenie tylko po otrzymaniu zezwolenia instruktora. 7. Rola pozycji poziomej dla właściwego utrzymania pływalności- właściwa praca płetw, problemy wynikające z pionizacji sylwetki. 8. Wyjmowanie i wkładanie AO do ust- technika. 9. Zalewanie i wydmuchiwanie wody z maski- technika. 2. Prawo Archimedesa- wyporność, pływalność. Od czego zależą. 3. Powietrze- skład i rola poszczególnych składników. 4. Zależność pomiędzy ciśnieniem a objętością- prawo Boyle'a - Mariotte'a -zastosowanie. 5. Obliczenie zapasu powietrza. 6. Widzenie pod wodą- pochłanianie barw, załamanie światła- efekty dla płetwonurka. 7. Słyszenie pod wodą- kierunek i prędkość dźwięku. 1.System podtrzymywania procesów życiowych- układ krążenia i układ oddechowy. 2. Wymiana gazowa, rola każdego gazu w procesie oddychania. 3. Fizjologia nurkowania z zatrzymanym oddechem. 4. Urazy ciśnieniowe- ucha, oka, zębów, zgniecenie klatki piersiowej, uraz ciśnieniowy płuc. 5. Zatrucie CO2, CO i parami oleju. 6. Przegrzanie, przechłodzenie, wyczerpanie, utonięcie. 7. Wpływ ciśnienia na organizm płetwonurka- podstawy wiedzy o chorobie dekompresyjnej. Postępowanie w razie utraty kontaktu z grupą lub partnerem. 2. Technika nurkowania- prędkość zanurzania i wynurzania, pływalność, pozycja, technika pracy płetw, oddychanie, asekuracja, przystanek bezpieczeństwa, prawidłowe użycie jacketu na powierzchni, wyjście na brzeg lub pomost. 3. Tabele dekompresyjne- rodzaje, budowa, oznaczenia, odczytywanie: czasu bezdekompresyjnego, dekompresji, grupy powtórzeniowej, RNT; czas przerwy powierzchniowej, nurkowanie powtórzeniowe, nurkowanie a lot samolotem. Obliczenia. 2. Jacket- budowa, rodzaje, dopasowanie. 3. Butla- materiały, pojemność, rodaje zaworów, oznaczenia, atesty. 4. Automaty oddechowe (AO)- funkcja, budowa, zasada działania obu stopni. 5. Alternatywne źródło powietrza (AZP)- pojęcia, funkcja, rodzaje. 6. Głębokościomierz, komputer, manometr, timer. 7. Sprzęt dodatkowy- narzędzia tnące, bojka powierzchniowa i dekompresyjna, tabliczka do pisania, tabele dekompresyjne, kompas.
zamarzniętego AO, usuwanie przykurczów mięśni, wynurzanie po utracie pasa balastowego, zgubienie maski, wynurzanie po utracie kontaktu z partnerem lub grupą. 2. Ratowanie partnera- oddychanie z AZP partnera, oddychanie w 2 osoby z jednego AO, wydobycie i holowanie zmęczonego i nieprzytomnego nurka, sztuczne oddychanie w czasie holowania, wyciąganie poszkodowanego na ląd, wezwanie pomocy i prowadzenie RKO. 3. Rola tlenu i komory dekompresyjnej w leczeniu nurków. 2. Kontrola sprzętu i odprawa przed nurkowaniem. 3. Przewodnik nurkowy- jego rola podczas nurkowania. 4. Używanie sygnałów nurkowych pod wodą i na powierzchni. 5. Wybór miejsca nurkowania i jego oznaczenia- flaga "Alfa". 6. Droga ewakuacyjna, telefon do najbliższego pogotowia ratunkowego i komory dekompresyjnej, dostępność zestawu tlenowego w bazie nurkowej. 7. Rola DAN w ubezpieczeniu, szkoleniu i leczeniu nurków. 2. Wpływ warunków pogodowych na nurkowanie. 3. Życie w środowisku wodnym, na co zwracać uwagę, jak rozpoznawać zagrożenia. 4. Ochrona środowiska wodnego. 5. 10 Złotych Zasad płetwonurka CMAS.
b) ZAJĘCIA PRAKTYCZNE: 1. Przygotowanie sprzętu do transportu i nurkowania. 2. Kolejność zakładania. 3. Założenie i zrzucenie pasa balastowego na brzegu. 4. Zdjęcie i założenie pasa balastowego stojąc w wodzie. 5. Oddychanie przez fajkę stojąc na płytkiej wodzie z maską i bez maski. 6. Wyważanie- regulacja pływalności płucami. 7. Technika pływania w płetwach oraz sposoby pływania w płetwach- na brzuchu, plecach i na boku. 8. Wydmuchiwanie zalanej maski. 9. Sposoby zanurzania- scyzoryk, cichy-komandoski. 10. Nurkowanie ze wstrzymanym oddechem pod powierzchnią wody (10-20 m). 11. Sposoby wejścia do wody- wykrokiem, przewrotem w przód i w tył. 12. Wyjście po zdjęciu płetw w wodzie. 2. Założenie i sprawdzenie sprzętu z pomocą partnera. 3. Znalezienie AO 2 sposobami. 4. Znalezienie manometru i odczytanie ciśnienia. 5. Oddychanie z AO na powierzchni, z głową zanurzoną w wodzie i po zanurzeniu na 1 - 1,5 m. Pokazanie znaku "OK". 6. Technika wyjmowania AO z ust- ćw. z głową zanurzoną w wodzie. 7. Zanurzenia na 1 - 1,5 m, wyjęcie i włożenie II st. AO (kilka razy). 8. Balans na krawędzi płetw. Pływalność zerowa. 9. Nadmuchanie jacketu do pełna na powierzchni (zawory). 10. Pływanie dystansu 100 m zmieniając co 5 oddechów AO z fajką, nie wyciągając głowy z wody. 11. Zanurzenie do pozycji klęczącej pod powierzchnią wody: -oddychanie z AO bez maski, -wydmuchanie częściowo zalanej maski, -wydmuchanie całkowicie zalanej maski, -oddychanie z wciśniętym przyciskiem AO, 12. Pływanie pod wodą z płytszej na głębszą część akwenu ok 0,5 m nad dnem i ustalanie pływalności zerowej. 1P3 Zajęcia ze sprzętem powietrznym 2. Znalezienie AO 2 sposobami pod wodą w pozycji klęku. 3. Kontrola ciśnienia w butli. 4. Doskonalenie szukania pływalności zerowej i wymiany OA z fajką. 5. Zdjęcie i założenie pasa balastowego pod wodą. 6. Wymiana znaków nurkowych w parze nurkowej. 7. Oddychanie z octopusa w miejscu i podczas płynięcia. 8. Oddychanie z 1 OA w 2 osoby na powierzchni i pod wodą. 9. Wyjście z wody i rozebranie się przy pomocy partnera.
2. Kontrolowane zanurzenie do pozycji poziomej. 3. Doskonalenie pływalności zerowej. 4. Przepłynięcie bez maski dystansu 25 metrów pod wodą. 5. Założenie i wydmuchanie maski pod wodą. 6. Oddychanie w parze nurkowej z 1 AO. 7. Przepłynięcie dystansu 25 m oddychając z AZP partnera. 8. Zawis nad dnem - tzw. samolot przez 5 minut. 9. Balans na krawędzi płetw- samodzielne wypięcie wężyka LP, nadmuchiwanie jacketu ustami pod wodą, wpięcie wężyka LP. 10. Zdjęcie i założenie sprzętu pod wodą. 11. Nurkowanie "po utracie płetw". 12. Kontrolowane wynurzenie awaryjne. 13. Holowanie zmęczonego w pełnym sprzęcie po powierzchni na dystansie 100 m. 14. Usuwanie przykurczów mięśni. 15. Samodzielne zdjęcie sprzętu na powierzchni wody. 2. Kontrolowane zanurzenie na głębokość 3 metrów bez oparcia się o dno. 3. Pływalność zerowa. 4. Osiągnięcie pływalności zerowej pompując jacket ustami. 5. Przekazywanie sobie obciążnika 2 kg (klika razy) utrzymując pływalność zerową. 6. Zmiana poziomu nurkowania przed przeszkodą. 7. Obroty w prawo i w lewo. 8. Wydobycie nieprzytomnego nurka z dna basenu. 9. Holowanie nieprzytomnego nurka po powierzchni wody. 10. Rozebranie nieprzytomnego nurka na powierzchni wody. 2. Wynurzanie na powierzchnię przy użyciu octopusa partnera. 3. Zdjęcie i założenie maski pod wodą. 4. Pływalność zerowa i poprawna sylwetka pod wodą. 5. Zatrzymanie się przy wynurzeniu w pionie na 3 metrach i pozostanie na tej głębokości 3 minuty. 6. Zanurzenie w pionie i zatrzymanie się 1 metr nad dnem. 7. Prawidłowa praca płetw. 8. Eliminacja ruchów rąk przy nurkowaniu. 9. Współpraca w parze nurkowej. 10. Orientacja pod wodą.
|